Co robić z popiołem?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się banalnie prosta. W naszej gminie popiół z pieców węglowych odbierany jest wraz z odpadami zmieszanymi.Proste prawda?

Więc skąd i dlaczego systematycznie na jakiejś ulicy pojawiają się kupki popiołu? Ktoś go na ulicę wynosi. A należy tak:

Bierzemy łopatkę i wiaderko:

I wsypujemy do:

Miejsce popiołu nie jest np tutaj:

Można zgadnąć, że autorom pomysłu z wysypywaniem popiołu na ulicę przyświeca cel zasypania dziur w drodze. Ale po pierwsze wszystkich nie zasypią, po drugie równiarka zrobi to lepiej, a po trzecie kiedyś zima się skończy i ten popiół będzie roznoszony przez wiatr, podnoszony przez przejeżdżające samochody, i wielu z nas będzie nim oddychać. O ile samych wysypujących można by nie żałować, to ich sąsiedzi wciągną do płuc sporą część popiołu sąsiada.

Jeśli więc to Wasz sąsiad tak zasypuje dziury, poproście go żeby przestał. To nie pomoże na drogę a zaszkodzi na zdrowiu. Poniżej cytat z naklo24.pl

” Strażnicy miejscy przypominają, że popiół jest odpadem, stąd należy go wrzucać do pojemnika, musi być on jednak zimny. – Wyrzucanie popiołu na drogi czy w inne miejsca jest wykroczeniem. Jeśli w postępowaniu zostanie ujawniony sprawca tego wykroczenia, to nie dość, że zostanie zobowiązany do sprzątnięcia go, to nałożona zostanie na niego kara finansowa, która może wynieść nawet do 500 zł „

A tak informacyjnie bo może niektórym utkwiło, że popiół można a nawet należy wysypywać w ogrodzie.

Nie jest to do końca nieprawdziwa informacja. Ale musi to być popiół drzewny np z kominka. Jest to nawet cenny nawóz gdyż zawiera sporą ilość wapnia, potasu i fosforu.

wp.dom

Może być z powodzeniem stosowany jako nawóz pod drzewka owocowe, warzywnik, rabaty kwiatowe czy nawet trawnik gdzie niszczy mech. Jako że zawiera sporą ilość wapnia nie należy go stosować dla roślin kwasolubnych takich jak borówka wrzosowate czy różaneczniki. Bezpieczna dawka to 1-3 kg na 100 m2. Można wówczas znacznie ograniczyć wapnowanie.

Ale w żadnym wypadku popiół ze spalania węgla czy innych śmieci. Więcej rozsądku.

2 komentarze do “Co robić z popiołem?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *