Drzewa umierają stojąc.

Tytuł sztuki Alejandro Casona która nie miała wiele wspólnego z drzewami okazał się tak trafiony, że jest do dziś chętnie powielany. Nasze małe drzewka również umierają i jak wszystkie drzewa stojąc.

W 2017  wzdłuż ulicy Łochowskiej zostało posadzonych blisko 150 drzewek. Chyba wszyscy się ucieszyli i mieli nadzieję,  że za parę lat zrobi się piękna aleja klonowa. Drzew zaczyna w Murowańcu i okolicach brakować więc inicjatywa super. Niestety tegoroczna wiosna która jest najbardziej suchą wiosną od ponad 20 lat, oraz równie suchy początek lata sprawił, że drzewa zaczęły umierać. Do tego kilka huraganowych wiatrów które naruszyły palikowanie i mamy taki oto obraz.

Trochę roboty wandali których przecież w Murowańcu jest trochę:

I zaczyna to nie najlepiej wyglądać. A przecież wygląd tej ulicy świadczy o nas. Mieszkańcach Murowańca. Posadzone są przy głównej drodze i wszyscy przejeżdżający  je oglądają. Chyba nie należy dopuścić do tego aby wyglądało to tak jak w pobliskim Łochowie gdzie drzewa posadzone przy ścieżce rowerowej wyglądają tak:

Jest jeszcze szansa na ich uratowanie. Z końcem maja 2018  Urząd Gminy rozmawiał z  OSP Białe Błota w sprawie  podlania drzewek.  W czerwcu zostały podlane  co z pewnością uratowało część z nich. Interweniowaliśmy również w tej sprawie. Dziękujemy. Ale tegoroczne warunki są tak trudne dla roślin że bez naszej pomocy zginą. Niektórzy mieszkańcy słusznie potraktowali posadzone drzewka jako darmową ozdobę ich posesji, i pięknie to wykorzystali:

Inni nie dbają o to a szkoda, a jeszcze inni wręcz niszczą przysypując gruzem i śmieciami:

Może znajdzie się we wsi parę osób które poświęcą np dwie godziny i wspólnymi siłami poprawimy wygląd tych drzewek? Naprawdę nie trzeba dużo. Wystarczy młotek, śrubokręt i taker.  A może ktoś byłby skłonny zaadoptować kilka drzewek i zająć się nimi ? Wielu z nas ma już swoje ogrody zrobione i cieszy się nimi. Może starczy czasu aby zająć się tymi drzewkami dopóki nie podrosną?

Zadziwiający jest fakt, że spora ilość drzewek jest w naprawdę dobrym stanie. Trochę kosmetyki i za parę lat będą miały spore korony. Będą ładnie wyglądały latem a jesienią jak to klony pięknie się przebarwią.W najgorszym stanie jest ciąg drzewek w okolicach przystanku przy Kalinowskiego i dalsze za Agatową.

Zrobiliśmy inwentaryzację tego co jest  i tak:

  •  ogólnie drzewek jest 147
  • na odcinku Granitowa – Diamentowa na 62 drzewka 4 są zdecydowanie suche a klika w ciężkim stanie ale powinno dać się uratować
  • na odcinku Diamentowa – Szkolna 11 z czego jedno złamane
  • Szkolna -Kolibra 22 wszystkie żyją choć część w ciężkim stanie
  • Kolibra- Ptasia 9 stan jak wyżej
  • Kalinowskiego – Agatowa drzewka w bardzo złym stanie. Może część się uda uratować jeśli pogoda się poprawi ale szanse niewielkie. Dwa zdecydowanie suche
  • Agatowa i dalej w stronę Łochowa 16 drzewek z czego cztery już uschły

Podsumowując na 143 drzewka już uschło 11 a będzie ich więcej jeśli nie otrzymają pomocy. Sądzę, że jeśli im pomożemy to się odwdzięczą. A ich chęć życia jest ogromna co widać na poniższym zdjęciu:

Korona uschła ale od korzeni dzikie pędy wychodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *