UWAGA ZAGROŻENIE POŻAROWE

W Murowańcu zapaliły się trawy. Nikomu nic się nie stało, a pożar został opanowany we własnym zakresie. Ale niech te zdjęcia uświadomią nam, że następnym razem może być gorzej.

Niemal każdy z nas choć raz w życiu przechodził szkolenie p-poż i chyba czas sobie przypomnieć choć podstawy. Przede wszystkim żadnego otwartego ognia. Odpuśćmy sobie ogniska i pozostańmy przy grilach. Uwaga tez na niedopałki. Trawy są tak suche że zapalą się od najmniejszej iskry. Ostrożnie również przy pracach budowlanych. Iskry spod przecinarki zapalą suchą trawę bez najmniejszego problemu. Więc przede wszystkim rozsądek, rozsądek i jeszcze raz rozsądek. I uświadommy dzieciom zwłaszcza tym starszym, że to nie żarty. Wszyscy rodzice są przekonani, że ich dzieci są mądre i spokojne, ale kiedy rodzice nie widzą maszerują grupą  nad kanał z piwem i papierosami. I pomysły mają naprawdę przeróżne. Warto wiec zrobić również w domu akcję uświadamiania niebezpieczeństw.

Pewnie część mieszkańców pamięta, że ledwo dwa lata temu mieliśmy dość groźny pożar traw w Murowańcu. Zapaliły się od iskier spadających ze słupa elektrycznego. Pożar objął obszar od Jastrzębiej pomiędzy Bocianią a Spacerową do kanału. Mieszkańcy domów nad kanałem walczyli przy pomocy zwykłych węży ogrodowych i łopat, a z domu przy Jastrzębiej mieszkańcy wspólnie wypychali samochody na ulicę bo pożar podchodził już pod ogrodzenie.  Omal nie spłonęły trzy domy.

Dziś po tamtym pożarze pozostały tylko ślady na drzewach na łące przy kanale.

Ale ta łąka którą widać na zdjęciach była czarnym pogorzeliskiem.

Sytuację opanowały dopiero cztery wozy Straży Pożarnej.  Strach pomyśleć co by było gdyby wiatr przerzucił iskry na drugą stronę kanału. Tam jest duży obszar leśny.

Na wszelki wypadek sprawdźmy również gdzie w naszej okolicy są hydranty. Na długo zapamiętam obrazek gdy w czasie pożaru strażak zapytał ” Gdzie jest hydrant?” i z pośród kilkunastu osób nikt nie wiedział. To nic nie kosztuje żeby wiedzieć.

Nie ma się co oszukiwać. Jest susza. Wiosna i początek lata według IMGW jest najbardziej suchy od ponad 20 lat. Nie pada tygodniami. Poziom wody drastycznie spada, i sucho jest tak, że usychają nawet chwasty. Swoje ogrody podlewamy, ale jeśli za płotem jest pusta działka to jest ona dla nas zagrożeniem w razie pożaru.

To że na mapie pogody dla Murowańca widać pojedyncze zielone kreski na poniedziałek to nie znaczy że naprawdę popada.  Więc nie lekceważmy zagrożeń  i  nie udawajmy że nas one nie dotyczą. Mieszkając na wsi jesteśmy znacznie bardziej narażeni na tego typu zagrożenia jak w mieście. Tu jest to prawdziwe.

Tamten pożar dał jeszcze jedną refleksję. Zdarzali się ludzie którzy przyjeżdżali samochodami z dziećmi żeby sobie pożar obejrzeć i dzieciom pokazać. Skrajna głupota. Doszło do tego,  że zatarasowali przejazd wozów strażackich do hydrantów. Jeśli dla nich była to frajda to pozostaje ich tylko żałować. Gdzie współczucie i pomoc dla ludzi którzy drżeli o swoje domy?  Ciekawość i frajda. Żenujące. Dobrze, że była również grupa która stawiła się z wiadrami, łopatami i tym kto co miał aby pomóc. Dla tych szacunek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *