Budowa domu w Murowańcu

Niniejszy tekst może stanowić poradnik dla osób które chcą wybudować swój wymarzony dom w naszym sołectwie. Dla nich przygotowaliśmy kilka informacji praktycznych i tzw „dobrych rad”.

Po pierwsze działka.

Wolnych działek na sprzedaż jest już coraz mniej. Ceny więc rosną a  jakość maleje. Od czasu do czasu coś sprzedaje Urząd Gminy , trochę pozostało jeszcze w Spółce Murowaniec, reszta jest już czyjąś własnością. Często właściciele nie mają już zamiaru niczego tu budować i traktują działkę jako lokatę kapitału.  Może uda się coś kupić.

Na co uważać przy zakupie działki? Przede wszystkim na grunt. Znaczna część Murowańca i okolic to tereny bagienne, torfowe i gliniaste. Było kilka lat suchych więc ludzie nie zwracali uwagi na warunki gruntowe przy budowie co teraz się mści podmakaniem. A po deszczowym lecie 2017 wykopy pod budowę potrafią wyglądać tak:

Warto również zwrócić uwagę na dojazd do jedynej asfaltowej drogi. Na dzień dzisiejszy dobry dojazd jest po stronie wschodniej( okolice ulic Kalinowskiego, Opalowa i Wierzbowa). Druga strona im dalej od Łochowskiej tym gorzej. Zwłaszcza okolice ulicy Albatrosa przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych mogą wyglądać tak:

Więc sporo wyzwań przed Wami. Jeśli sprzedawca będzie Was zapewniał że w najbliższym czasie ta droga będzie robiona to nie wierzcie w ani jedno jego słowo.  Przejedźcie się ulicami Murowańca a sami zobaczycie. Murowaniec jest w ogonie inwestycyjnym gminy Białe Błota i nic nie wskazuje aby ta polityka miała się w najbliższym czasie zmienić. Przez ostatnie kilka lat nie było tu żadnej inwestycji drogowej.  Jeszcze gorzej jest w części za kanałem. Co prawda ruszają prace przy budowie drogi Łochowo – Zamość ale do tej drogi też trzeba jakoś dojechać. Na razie jest to droga przez mękę.  No ale skoro już kupiliście działkę to zwróćcie proszę uwagę na jeden fakt. Szukając działki zwracacie uwagę na okolicę. Jak tu ładnie, cicho i zielono. Zwłaszcza w odniesieniu do miasta. A potem wpuszczacie na działkę pilarzy którzy golą działkę z drzew przy samej ziemi. I nie tylko działkę ale również drzewa które rosną teoretycznie na ulicy. Wiadomą rzeczą jest, że nie każdy jest miłośnikiem przyrody. Nie wszyscy lubią drzewa, a każdy ma swoje wyobrażenie swojej działki. Ale jeśli jeszcze nie macie pomysłu na ogród to wytnijcie na początek te drzewa które przeszkadzają w budowie, resztę uformujcie i zostawcie. Wyciąć zawsze można jak będzie już pomysł co zrobić. Ale wycinanie kilkunastoletnich sosen ( to nic że samosiejki)  tylko po to żeby posadzić tuje to głupota i niszczenie krajobrazu za którym tu przyjechaliście.

Przygotowanie działki pod budowę może wyglądać tak:

Drzewa zostały wycięte pomimo że nic się nie buduje. Cel wycinki nieznany.

Inne przygotowania do budowy wyglądają następująco:

Wycięto nawet drzewa na działce nie należącej do właściciela bo były zbyt blisko ogrodzenia.

Tu pozostało klepisko.

Pozostawione drzewa odwdzięczą się cieniem w upalne dni których tu nie brakuje, niezapomnianym widokiem przy śnieżnej zimie, oraz śpiewem ptaków. O ten ostatni w związku z masową wycinką drzew też jest coraz trudniej. Jeszcze kilka lat temu wiosną można tu było po prostu ogłuchnąć od śpiewu. Jeśli degradacja drzew będzie postępować w takim tempie to pozostanie jedynie skrzeczenie srok których populacja niebezpiecznie wzrasta.

Sosny bo to one są głównym elementem krajobrazu Murowańca mają nieprawdopodobne właściwości. Pochłaniają olbrzymie ilości pyłów i substancji szkodliwych dla ludzi, zapewniają tlen, a wydzielane przez nie opary z ich olejków eterycznych mają dobroczynny  wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dbajmy więc o nie.

Przecież można tak:

 

Do masowej wycinki drzew trzeba dodać jeszcze straty związane z huraganami które spowodowały spore zniszczenia:

Drzewostan został też uszczuplony w związku z budową drogi S-5. Efekt jest taki ,że pozom hałasu w Murowańcu zwłaszcza w godzinach porannych kiedy jest rosa wzrósł mocno. Oczywiście mieści się w granicach normy, bo o podwyższanie poziomu dopuszczalnego hałasu dobrze dba nasz rząd, aby nie budować ekranów. Ale drogę mocno słychać dużo częściej niż kilka lat temu.

Edukacja:

Tu nie jest źle. Zwłaszcza dla ludzi młodych. Szkoła podstawowa, a do niedawna jeszcze gimnazjum w Białych Błotach na przyzwoitym poziomie. Największy plus to  bezpieczeństwo. W mieście dziecko do szkoły często musi pokonać kilka ulic, skrzyżowań przejść dla pieszych. Do pewnego czasu je prowadzamy, ale potem muszą radzić sobie same. Gimbus jest genialny. Zabiera dzieci ze wsi a potem je odwozi. Jest to dużo bezpieczniejsze niż w mieście. Niestety młodzież starsza skazana jest na dojazdy.

Przedszkola publicznego brak. przy obecnej polityce gminy nic się raczej nie zmieni. Ale jest za to doskonale funkcjonujące Niepubliczne Przedszkole Korona

Kultura:

Brak. Nie ma świetlicy i poza przedszkolem i imprezami organizowanymi przez Kościół , Przedszkole czy Stowarzyszenie Nasz Murowaniec nie ma na co liczyć. Urozmaiceniem są imprezy sołeckie typu Dzień Dziecka czy Powitanie Lata, ale nie ma ich wiele.

Handel:

Całkowicie wystarczający. Dwa sklepy czyli Dziesiątka i Na Ptasiej załatwiają zaopatrzenie w we wszystkie dni, a poza tym market Dino w dni robocze. Nie ma się czym martwić.

Do tego restauracja Bazylia z pyszną pizzą i nie tylko. Jest ok.

Komunikacja:

Można ją określić jako średnią. Autobusy miejskie są współfinansowane przez Gminę, a że gmina szczodra nie jest więc ich kursowanie nie jest zbyt częste, ale zadowalające.  Jeśli chodzi o dojazd samochodem to niestety korkujące się systematycznie Białe Błota skutecznie utrudniają życie. Niestety brak pomysłu Gminy na rozwiązanie tego problemu nie wróży dobrze. Należy liczyć się z systematycznym wydłużaniem czasu dojazdu do Bydgoszczy. Na rok 2018 jest stanie w korku przez około 10- 15 minut. Czas dojazdu do centrum to około 30- 40 minut. A będzie chyba tylko gorzej.

Internet i łączność:

Słabo. Jedynym dostawcą Internetu jest obecnie RFC. Internet w miarę stabilny ale bez szału jeśli chodzi o szybkość. No i dość drogo bo za łącze 8 Mb trzeba zapłacić około 50 – 60 zł na miesiąc. Ale za to nie ma limitów. O internecie od operatorów GSM lepiej na razie zapomnieć. Są duże problemy ze zwykłymi połączeniami telefonicznymi, a co dopiero Internet. Zdarzają się chwile całkowitej blokady. Można o nich poczytać klikając tutaj

Może po wykonaniu pewnych inwestycji to się zmieni. Uwzględniając że inwestycji tych nie robi Gmina jest na to szansa.

Woda i kanalizacja:

Jak wiadomo do ogrodu potrzebna jest woda. Drążymy więc studnie do podlewania. Ale woda pozyskiwana w ten sposób zawiera bardzo dużo żelaza. Budując systemy nawadniania trzeba baczną uwagę zwrócić aby woda nie pryskała na ściany domów czy kostkę brukową gdyż zostawi na nich nieodwracalne rdzawe plamy. W zależności od typu ogrodu można pokusić się o podlewanie wodą z wodociągów. Koszt nie wzrasta nadmiernie bo lato trwa tyle ile trwa ( sorry taki mamy klimat), a jedynym problemem są spadki ciśnienia wieczorem w upalne dni.

Woda pina – doskonała. Można pić ją wprost z kranu, a jej smak i zapach jest lepszy od kupowanych w marketach. Woda pochodzi z potężnego podziemnego jeziora rozciągającego się od Kruszyna do Inowrocławia. No chyba że planowana budowa kurzej fermy w Cielu dojdzie do skutku to będzie trzeba ją gotować przed wypiciem. Trochę można poczytać tutaj

O kanalizacji nie ma co pisać. Nie ma i w przewidywalnej przyszłości nie będzie. W zależności od uwarunkowań gruntowych może uda się zbudować oczyszczalnię, a jeśli nie to szambo. Ale tu gmina również nie pomaga. Zlewnia ścieków w Białych Błotach została zamknięta i nie wiadomo co z nią dalej będzie.

O problemie można poczytać klikając tutaj

Religia:

W Murowańcu funkcjonuje kościół pw Bł. Rafała Kalinowskiego. Dla osób wyznania Rzymsko Katolickiego będzie to z całą pewnością coś dobrego dla duszy. Wspaniały proboszcz, doskonale działająca schola, chór i grupa Caritas . Dokładnie to czego chrześcijanin oczekuje dla duszy.  Więcej można przeczytać na stronie parafii

Obecnie w Murowańcu buduje się nowy kościół więc ciasnota która ma  również swój urok niedługo się skończy.

Jeśli czytający ten artykuł będzie miał jakiekolwiek pytania to zapraszam do kontaktu mailowego na adres stowarzyszenie@murowaniec.com.pl

MM

Jeden komentarz do “Budowa domu w Murowańcu”

  1. Dzień dobry:) Świetny artykuł! Mamy zamiar kupić działkę w Murowańcu Nadkanale, czyli po drugiej stronie kanału. Działka nsleży do gminy BB. Czy jest tam sieć wodociągowa? I czy miejscowość ta należy do sołectwa Murowaniec? Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *