Ogród w marcu

Marzec to czas kiedy zaczynamy pierwsze poważne prace w ogrodach. Jest to jednocześnie jeden z najważniejszych miesięcy w ogrodnictwie. Zaniedbania z miesiąca marca potrafią skutkować na cały okres wegetacji roślin. Co więc robimy?

  • Jeśli mróz nie trzyma zdejmujemy zimowe ubranka z roślin które zabezpieczaliśmy na zimę. Słońce grzeje już na tyle mocno, że  pozostawienie ochrony może spowodować przedwczesne pobudzenie roślin do wegetacji. A zimno jeszcze może się zdarzyć. Jeśli będą zapowiedzi powrotu mrozów należy jednak założyć ponowie ochronę. Pamiętajmy jednak, że odczucie mrozu roślin i ludzi jest inne. Zabezpieczamy ponownie rośliny jeśli temperatura ma spaść na dłuższy czas poniżej ok -3 stopni, lub chwilowo  do -10 stopni

  • Przycinanie

W marcu przede wszystkim przycinamy drzewa. Przycinanie robimy w drugiej połowie miesiąca. Tniemy wszystkie twardsze drzewa takie jak jabłonie, czy śliwy . Grusze w zależności od wieku i pogody. Starsze okazy można ciąć już, natomiast młodsze jeśli nie spodziewamy się większych mrozów. Jeśli nie mamy pewności lepiej odłożyć to na koniec miesiąca. Można to zrobić razem z przycinaniem bardziej wrażliwych roślin takich jak brzoskwinia dla której marzec to jeszcze za wcześnie. Będziemy ją cięli w kwietniu. Jeśli nie bieliliśmy drzew w grudniu czy styczniu to teraz ta operacja nie ma już sensu.

Oprócz drzew ścinamy  pozostawione na zimę kłosy traw ozdobnych do wysokości kilku centymetrów nad ziemią. Nie zapomnijmy również o przycięciu budlei, róż, hortensji bukietowych czy winorośli.  Generalnie wycinamy martwe części wszystkich bylin aby zrobić miejsce dla nowo kiełkujących pędów które pojawią się już za miesiąc.

  • Trawnik

W drugiej połowie miesiąca można przystąpić do wertykulacji trawnika. Zabieg ten ma za zadanie usunąć zalegający filc, oraz usunięcie obumarłych części roślin.  Ważne jest aby wykonać tą czynność przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Tradycyjnie po wertykulacji nasz trawnik będzie wyglądał marnie, ale zabieg ten pozwoli na szybką i sprawną jego odbudowę i wzmocni system korzeniowy.

  • Sadzenie i sienie

Marzec to dobra pora na sadzenie roślin owocowych z tak zwanym gołym korzeniem. Rośliny te są jeszcze w stanie uśpienia zimowego dlatego dobrze zniosą szok związany z przesadzeniem. Pamiętajmy aby dół do sadzenia zaprawić jakimś nawozem organicznym. Dobrze tu spisze się obornik granulowany.

Jeśli pogoda dopisze w drugiej połowie marca wysiewamy marchew , pietruszkę, jarmuż czy szpinak. Nie zapomnijmy o rzodkiewce. Ta nowalijka da nam prawdziwy smak wiosny. Czas też na sadzenie cebuli dymki. Jeśli zrobimy to w teraz to niedługo odwdzięczy się pysznym szczypiorkiem.

  • Ochrona roślin

Marzec to najważniejszy miesiąc w ochronie takich roślin jak brzoskwinia czy jabłoń.  W drugiej połowie miesiąca wykonujemy opryski brzoskwini przeciwko kędzierzawości liści. Niestety te wrażliwe drzewa w naszej strefie klimatycznej nie przetrwają bez tej ochrony. W marcu dokonujemy oprysku miedzianem jeśli w poprzednim sezonie zjawisko kędzierzawości  nie występowało zbyt mocno lub Sillitem. Jeśli nie zrobimy tego przed rozpoczęciem wegetacji będzie za późno. Pozostanie nam jedynie usuwać porażone liście i je niszczyć. Dobrym środkiem wspomagającym jest również owijanie małych fragmentów pnia i grubszych gałęzi blachą miedzianą. Jej związki uwalniane z deszczem dobrze wspomagają roślinę w ochronie przed chorobami.

W okresie nabrzmiewania pąków, ale jeszcze przed kwitnieniem dobrze jest opryskać jabłonie przeciwko parchowi. Oprysk wykonujemy środkami o działaniu układowym takimi jak Discus 500

  • Nawożenie

Nie zaczynajmy za szybko. Najlepiej pod koniec marca. Ale na pewno w sklepie ogrodniczym zostawimy sporo pieniędzy. Na wiosnę nawozimy niemal wszystko.  Ale na początek skupiamy się na roślinach zimozielonych. Nawozimy bukszpany, cisy, mahonie ostrokrzewy czy tuje. Używamy do tego celu nawozów posypowych  z dużą zawartością potasu i fosforu. Zawartość azotu może być poniżej 14 % jeśli nie zależy nam już na zbyt szybkim wzroście rośliny. Najlepiej użyć nawozów  przeznaczonych dla danej grupy roślin. Do nawożenie dobrze jest wymieszać nawóz z ziemią i równomiernie go rozsypać pod rośliny. Warto również trafić w deszczową pogodę. Jeśli nam nie dopisze rośliny trzeba podlać.

Jeden komentarz do “Ogród w marcu”

  1. Witam,
    Jedna podpowiedz zaciągnięta od doświadczonych ogrodników. Ponieważ u nas z tą wiosną to nigdy nie wiadomo, kiedy w danym roku przyjdzie najlepszym okresem cięcia róż jest okres kwitnienia forsycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *