Dotacje do nauki języka? Uwaga na oszustwa!!

W całej Polsce , również w naszym regionie pojawiła się strona http://dotacje-kujawsko-pomorskie.pl/ .  Reklamy jej można znaleźć również na Facebook dlatego zamieszczam ten materiał ku przestrodze. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że strona służy wyłudzaniu danych a być może również pieniędzy. Sama jej konstrukcja jest taka, żeby sugerowała dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Sama strona jest raczej czysta i nie zawiera szkodliwego programowania. Ale nie polecam korzystania z oferowanych tam usług. Proponują skorzystanie z cudownej metody nauki języków metodą „Johna Smyth’sa”. Już sama pisownia jest dość interesująca. Wielu ludzi zwróciło uwagę na fakt, że nigdzie nie jest podane kto zajmuje się gromadzeniem i przetwarzaniem danych. Na stronie podano że „właściciel strony” którego nie sposób ustalić. 

Ponieważ strony te istnieją praktycznie dla wszystkich województw, a z różnych miejsc zaczęły napływać informacje odnośnie dziwnej metody, oraz niejasnego pochodzenia firmy sprawą zajął się znany portal bezpieczeństwa w sieci niebezpiecznik.pl.

Firmy organizującej rzekome kursy próżno szukać  w KRS czy bazie CEIDG, ale posiada numer infolinii  +48 221239903. Numer jak najbardziej krajowy więc podwyższonej opłaty nie będzie.

Przedstawiciele niebezpiecznika oczywiście zadzwonili na tą infolinię a stenogram rozmowy przytaczam bo to wartościowy materiał:

Specjalista: Szkoła językowa. Proszę?
Redaktor: Dzień dobry. Zauważyłem wasze kursy na stronie dotacje-lubelskie.pl.
Specjalista: Mhm…. pana imię?
Redaktor: Chciałbym się dowiedzieć kto jest administratorem danych osobowych zbieranych na tej stronie.

(chwila przerwy)

Specjalista: Ma Pan informacje na dole strony czyli w regulaminie.
Redaktor: Tak, czytałem regulamin i regulamin mówi, że “właściciel strony”, ale nie wiadomo kto jest właścicielem strony.
Specjalista: To muszę się zapytać. Nie wiem takiej informacji. Nie wiem. Proszę poczekać.
Redaktor: To Pan nie wie dla kogo pan pracuje?
Specjalista: Proszę Pana, pracuje dla szkoły języków obcych. Ma Pan jakieś pytania to zapraszam biuro@outsrc.pl.
Redaktor: Czyli nie jest mi Pan w stanie udzielić informacji z kim rozmawiam i kto zbiera dane na tej stronie jak rozumiem?
Specjalista: Takie informacje uzyska Pan pod mailem biuro@outsrc.pl. Czy jeszcze w czymś mogę pomóc?
Redaktor: Tak, jeszcze w czymś. Oferujecie państwo ten kurs z dofinansowaniami. Przez kogo?
Specjalista: To są dofinansowania prywatne w ramach ogólnopolskiego programu “Język dla każdego”. Przecież tam jest wszystko napisane. Wystarczy wejść i przeczytać.
Redaktor: A ten program “Język dla każdego” to kto prowadzi?
Specjalista: Proszę Pana, wszystkie informacje są na stronie. Jeżeli ma pan jakieś inne zapraszam na biuro@outsrc.pl.
Redaktor: Tych informacji nie ma na stronie!
Specjalista: W takim razie powtarzam po raz szósty jeśli dobrze liczę, że takie pytania proszę kierować na adres biuro@outsrc.pl.
Redaktor: A OUTSRC jaki ma związek z właścicielem strony?

(dłuższa przerwa)

Specjalista: Czy jeszcze mogę w czymś pomóc?

Ale firma Ousrc istnieje naprawdę. Wyszukiwarka KRS wskazuje, że prezesem OUTSRC jest Zaky Alhabibi, ale w serwisie Moje Państwo jako prokurent wskazany jest… Adrian Oleszczuk.  Notabene firma Outsrc oferuje pracę w Warszawie w Dolince Służewieckiej.  W miejscu tym siedzibę ma inna firma o nazwie ” Call Center Solutions”  której wspólnikiem jest …..? Brawo! Zgadliście! Adrian Oleszczuk

Niebezpiecznik zamieścił przejrzystą mapę powiązań.

Kim więc jest pan Adrian? Ma za sobą już dość ciekawą przeszłość w oferowaniu pracy przez Internet. W 2013 roku założył portal oferujący prace zdalną.Strona oferowała niby to pracę na umowę o dzieło, ale nie było informacji jawnej , że samo wypełnienie i wysłanie formularza powoduje zawarcie umowy na skrajnie niekorzystnych warunkach. Ludzie dowiadujący się o warunkach współpracy chcieli natychmiast zrezygnować, ale wtedy Adrian Oleszczuk informował ich o wysokich karach umownych.

Kar tych próbował dochodzić poprzez sąd elektroniczny i pewnie niejednokrotnie mu się to udało. W „prawdziwych” sądach było już gorzej.

Nie jest wykluczone, że ten sam „organizator” stoi za innymi kursami językowymi gdzie nauczanie odbywa się metodą Krebsa. Również to Niebezpiecznik sprawdził dzwoniąc na infolinię +48 22 123 99 09. „Komunikat nieco inny, ale melodyjka ta sama co wcześniej. Zgłosiła się konsultantka, którą poprosiliśmy o wyjaśnienie różnic między metodą Krebsa i metodą Smith’sa. Konsultantka odesłała nas pod adres mailowy… biuro@outsrc.pl.”

Można więc chyba uznać, że metodę Krebsa i Metodę Smith’sa coś łączy. To niezbyt dobra wiadomość dla tych którzy zdecydowali się skorzystać  z tej rewelacyjnej metody nauki.

Cały materiał niebezpiecznika znajduje się tutaj

 

3 komentarze do “Dotacje do nauki języka? Uwaga na oszustwa!!”

  1. Do mnie dzwonią z zaproszeniem na pokazy np kołder. Pani prosi o adres żeby zaproszenie mogła przysłać…😂 . Potem będzie jeszcze o pesel prosić, i komplet…

  2. brak słów, i nikt sie za to nie bierze. przecież to jawne oszustwo. a tu tylko w koło słychać Smoleńsk, tablice, pomniki, wykopki zmarłych, odszkodowania Smoleńskie i absurd goni absurd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *