Zameldowanie czy zamieszkanie oto jest pytanie

Pomimo szumnych zapowiedzi parę lat temu, że obowiązek meldunkowy będzie zniesiony, nadal obowiązuje i ma się dobrze. Administracja państwowa nie jest w stanie sobie poradzić bez informacji gdzie obywatel jest zameldowany. Bez tego nie można by nawet mandatu wystawić,  więc w dalszym ciągu nie wystarcza oświadczenie że mieszkam w miejscowości Murowaniec przy ulicy takiej to a takiej. Być może utrudnienia związane ze zmianą miejsca zameldowania powodują taki stan rzeczy jaki mamy. A nawet w naszym sołectwie mamy sporo większą liczbę mieszkańców niż osób zameldowanych.

Nie mamy jeszcze dokładnych danych ale szacunkowo około 30% osób mieszkających w naszym sołectwie nie jest w nim zameldowanych. Można sobie zadać pytanie dlaczego? Odpowiedź na pewno nie jest prosta . Jedną jest zwykłe ludzkie lenistwo. Autor tego artykułu wie to po sobie. W głowie natychmiast pojawia się że trzeba dane zmienić w wielu miejscach. Bank, telewizja,  operator GSM , przerejestrować samochód i wiele innych spraw które mamy na co dzień. Zewsząd otrzymujemy korespondencję kierowaną na adres zameldowania. Czasami jest to działalność gospodarcza którą prowadzimy, a czasami chcemy być jeszcze zameldowani w starym mieszkaniu które wynajmujemy  „na wszelki wypadek”.

Pierwszą  z konsekwencji jest brak prawa wyborczego w miejscu zamieszkania, w wyniku czego znakomita większość osób mieszkających w sołectwie nie idzie głosować. Do Bydgoszczy nie chce się jechać,  a zresztą i tak już ich to zbytnio nie dotyczy, a w Murowańcu nie mogą. Niewielu pofatyguje się i zgłosi chęć głosowania w innym miejscu. Więc inni wybiorą za nas. Tylko ci co nie głosowali nie powinni narzekać. Prawo narzekania na władzę przysługuje wyłącznie tym którzy głosowali.

Drugą jest zmniejszenie liczby ludności w stosunku do rzeczywiście mieszkających. Spodziewam się, że w innych miejscowościach jest podobnie jak  u nas. Ale gdybyśmy zmniejszyli odsetek niezameldowanych może mielibyśmy większe szanse w wyborach samorządowych. Może mielibyśmy np dwóch radnych a nie jednego, co zwiększyłoby nasze szanse w głosowaniach na sesjach rady gminy. Nie wiem. Może

Trzecią jest podział funduszu sołeckiego który dzielony jest wg. ilości mieszkańców. Ale tych zameldowanych.

Czwartą to brak wpływu z podatków osób mieszkających w gminie a zameldowanych w Bydgoszczy lub innych miastach. Wiem że gmina niewiele dla nas robi ale mamy jako stowarzyszenie to zmienić a ilość zameldowanych mieszkańców na pewno w tym pomoże.

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Jaka jest sytuacja w naszej gminie wiadomo. Zmobilizujmy się więc, aby jak najbardziej mieć wpływ na to kto zostanie wybrany na wójta, i jakich będziemy mieli radnych. Dalej namawiam wszystkich do zameldowania się w swojej miejscowości ale na początek zróbmy choć to:

Złóżmy w gminie wniosek o wpisanie do rejestru wyborców

To nic nie kosztuje z wyjątkiem chwili czasu. Kancelaria urzędu czynna jest od godziny 7:30 i da się załatwić sprawę jadąc do pracy lub w dzień kiedy urząd jest czynny dłużej. Składamy wniosek który można pobrać na końcu strony i w ciągu trzech dni mamy prawo wyborcze w naszej gminie.

A wracając do spraw meldunkowych większość problemów które widzimy istnieje tylko w naszych głowach. Bo np:

– zameldowanie w naszym „starym” mieszkaniu nie daje nam żadnych dodatkowych praw z wyjątkiem tego, że musimy za śmieci płacić. Z punktu prawa do dysponowania lokalem ważne jest to, kto jest właścicielem a nie to kto w nim jest zameldowany

– działalność gospodarcza nie jest powiązana z adresem zameldowania właściciela firmy. Możemy mieszkać w jednym miejscu a adres działalności może być w innym.

– dużo spraw do załatwienia? To bezsprzeczny fakt. Ale zapewniam, że nie trzeba tego robić od razu i wszystkiego.  W przeciągu pół roku wszystkie sprawy same się wyprostują  przy okazji przedłużania umów itp. To naprawdę tak bardzo nie boli.

Wielu z nas przeprowadzając się do Murowańca, Lipnik czy Drzewiec robiło to z myślą, że to jest mój dom. Tu jest moje miejsce na ziemi i tu zostanę. Tu chcę wychować dzieci i się zestarzeć. Więc może warto zmobilizować się i dokończyć wszystkie sprawy. Nie wystarczy się przeprowadzić. Jeśli naprawdę chcemy tu żyć i decydować o tym jak będziemy żyć, to zachęcam wszystkich którzy jeszcze się tu nie zameldowali aby to zrobić i zapomnieć o tym, że coś jeszcze nie jest dokończone.

A jeśli ktoś nie ma tyle czasu i samozaparcia aby to zrobić, to na początek zapiszmy się do spisu wyborców. Dokument można pobrać tutaj i wystarczy wypełnić go, skserować dowód osobisty i zanieść do gminy.

Dokument został opublikowany przez gminę Białe Błota tutaj . Pomimo więc że w innych informacjach dostępnych w Internecie  wspomina się o podawaniu PESEL daty urodzenia imieniu ojca itp  wydaje się że nasza gmina opiera się na kopii dokumentu tożsamości.

 

Dokument do pobrania

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *