Zameldowanie czy zamieszkanie oto jest pytanie

Pomimo szumnych zapowiedzi parę lat temu, że obowiązek meldunkowy będzie zniesiony, nadal obowiązuje i ma się dobrze. Administracja państwowa nie jest w stanie sobie poradzić bez informacji gdzie obywatel jest zameldowany. Bez tego nie można by nawet mandatu wystawić,  więc w dalszym ciągu nie wystarcza oświadczenie że mieszkam w miejscowości Murowaniec przy ulicy takiej to a takiej. Być może utrudnienia związane ze zmianą miejsca zameldowania powodują taki stan rzeczy jaki mamy. A nawet w naszym sołectwie mamy sporo większą liczbę mieszkańców niż osób zameldowanych.

Nie mamy jeszcze dokładnych danych ale szacunkowo około 30% osób mieszkających w naszym sołectwie nie jest w nim zameldowanych. Można sobie zadać pytanie dlaczego? Odpowiedź na pewno nie jest prosta . Jedną jest zwykłe ludzkie lenistwo. Autor tego artykułu wie to po sobie. W głowie natychmiast pojawia się że trzeba dane zmienić w wielu miejscach. Bank, telewizja,  operator GSM , przerejestrować samochód i wiele innych spraw które mamy na co dzień. Zewsząd otrzymujemy korespondencję kierowaną na adres zameldowania. Czasami jest to działalność gospodarcza którą prowadzimy, a czasami chcemy być jeszcze zameldowani w starym mieszkaniu które wynajmujemy  „na wszelki wypadek”.

Pierwszą  z konsekwencji jest brak prawa wyborczego w miejscu zamieszkania, w wyniku czego znakomita większość osób mieszkających w sołectwie nie idzie głosować. Do Bydgoszczy nie chce się jechać,  a zresztą i tak już ich to zbytnio nie dotyczy, a w Murowańcu nie mogą. Niewielu pofatyguje się i zgłosi chęć głosowania w innym miejscu. Więc inni wybiorą za nas. Tylko ci co nie głosowali nie powinni narzekać. Prawo narzekania na władzę przysługuje wyłącznie tym którzy głosowali.

Drugą jest zmniejszenie liczby ludności w stosunku do rzeczywiście mieszkających. Spodziewam się, że w innych miejscowościach jest podobnie jak  u nas. Ale gdybyśmy zmniejszyli odsetek niezameldowanych może mielibyśmy większe szanse w wyborach samorządowych. Może mielibyśmy np dwóch radnych a nie jednego, co zwiększyłoby nasze szanse w głosowaniach na sesjach rady gminy. Nie wiem. Może

Trzecią jest podział funduszu sołeckiego który dzielony jest wg. ilości mieszkańców. Ale tych zameldowanych.

Czwartą to brak wpływu z podatków osób mieszkających w gminie a zameldowanych w Bydgoszczy lub innych miastach. Wiem że gmina niewiele dla nas robi ale mamy jako stowarzyszenie to zmienić a ilość zameldowanych mieszkańców na pewno w tym pomoże.

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Jaka jest sytuacja w naszej gminie wiadomo. Zmobilizujmy się więc, aby jak najbardziej mieć wpływ na to kto zostanie wybrany na wójta, i jakich będziemy mieli radnych. Dalej namawiam wszystkich do zameldowania się w swojej miejscowości ale na początek zróbmy choć to:

Złóżmy w gminie wniosek o wpisanie do rejestru wyborców

To nic nie kosztuje z wyjątkiem chwili czasu. Kancelaria urzędu czynna jest od godziny 7:30 i da się załatwić sprawę jadąc do pracy lub w dzień kiedy urząd jest czynny dłużej. Składamy wniosek który można pobrać na końcu strony i w ciągu trzech dni mamy prawo wyborcze w naszej gminie.

A wracając do spraw meldunkowych większość problemów które widzimy istnieje tylko w naszych głowach. Bo np:

– zameldowanie w naszym „starym” mieszkaniu nie daje nam żadnych dodatkowych praw z wyjątkiem tego, że musimy za śmieci płacić. Z punktu prawa do dysponowania lokalem ważne jest to, kto jest właścicielem a nie to kto w nim jest zameldowany

– działalność gospodarcza nie jest powiązana z adresem zameldowania właściciela firmy. Możemy mieszkać w jednym miejscu a adres działalności może być w innym.

– dużo spraw do załatwienia? To bezsprzeczny fakt. Ale zapewniam, że nie trzeba tego robić od razu i wszystkiego.  W przeciągu pół roku wszystkie sprawy same się wyprostują  przy okazji przedłużania umów itp. To naprawdę tak bardzo nie boli.

Wielu z nas przeprowadzając się do Murowańca, Lipnik czy Drzewiec robiło to z myślą, że to jest mój dom. Tu jest moje miejsce na ziemi i tu zostanę. Tu chcę wychować dzieci i się zestarzeć. Więc może warto zmobilizować się i dokończyć wszystkie sprawy. Nie wystarczy się przeprowadzić. Jeśli naprawdę chcemy tu żyć i decydować o tym jak będziemy żyć, to zachęcam wszystkich którzy jeszcze się tu nie zameldowali aby to zrobić i zapomnieć o tym, że coś jeszcze nie jest dokończone.

A jeśli ktoś nie ma tyle czasu i samozaparcia aby to zrobić, to na początek zapiszmy się do spisu wyborców. Dokument można pobrać tutaj i wystarczy wypełnić go, skserować dowód osobisty i zanieść do gminy.

Dokument został opublikowany przez gminę Białe Błota tutaj . Pomimo więc że w innych informacjach dostępnych w Internecie  wspomina się o podawaniu PESEL daty urodzenia imieniu ojca itp  wydaje się że nasza gmina opiera się na kopii dokumentu tożsamości.

 

Dokument do pobrania

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *